Staff & In-Service Training

SVISG-STAFF (2020-2021)

TEACHER'S LIST

Name Designation
Ms. Santosh Vyas Principal
Ms. Rajni Tekchandani Vice Principal
Ms. Deepti Sharma Head Mistress
Ms. Kavita Mehra Co-ordinator (IX-X)
Ms. Prabhjot Kaur Co-ordinator (XI-XII)
Ms. Rachna Saxena Co-ordinator (VI-VIII)
Ms. Anjali Ahuja Co-ordinator (III -V)
Ms. Sonal Shukla Co-ordinator (Pre-School and Pre-Primary)
Ms. Meenu Bhatia  
Ms. Shashi Kanta  
Dr. Vanita Dua  
Ms. Sumathi Senthil Kumar  
Ms. Shashi Mathur  
Ms. Madhu Negi  
Ms. Deepshikha Nigam Sood  
Ms. Neeru Suri   
Ms. Pratibha Mittal  
Dr. Vibha Sinha  
Ms. Monika Kohli  
Ms. Anu Bhutani  
Ms. Poonam  
Ms. Vandita Kharbanda  
Ms. Shalini Khatwani  
Ms. Aruna Kulkarni  
Ms. Vandana Maggo  
Ms. Alka Aggarwal  
Ms. Jyoti Sethi  
Ms. Sukhvinder Kaur  
Ms. Komal Motwani  
Ms. Rita Gogna  
 
CLASS TEACHER'S LIST
Nursery-Anupama(A) Ms. Gayatri Dua
Nursery-Apoorva(B) Ms. Gayatri Dua
Nursery-Ananya(C) Ms. Anamika Bhasin
Nursery-Anokee(D) Ms. Vandana Puri
K.G.-Umang(A) Ms. Prabhleen Kaur
K.G.-Tarang(B) Ms.  Pooja Pahujani
K.G.-Lehar(C) Ms. Neetu Singh
I-A Ms. Heena Ahuja
I-B Ms. Ranjana Singh
I-C Ms. Neelam Kalia
II-A Ms. Dilpreet Kaur
II-B Ms. Vibhuti Mehta
II-C Ms. Anila Wahi
III-A Ms. Neha Bhavnani
III-B Ms. Lavesha Sahni
III-C Ms. Sonal Shukla
IV-A Ms. Puja Srivastava 
IV-B Ms. Reena Lamba / Ms. Vandana Maggo
IV-C Ms. Nidhi Verma Rai
V-A Ms. Shivani Yadav
V-B Ms. Deborati Ghosh
V-C Ms. Divya Sethi
VI-A Ms. Sujata Barua
VI-B Ms. Palak Sahni
VI-C Ms. Rinkle Kapoor 
VI-D Ms. Priyanka Sahdev
VII-A Ms. Parul Assudhaney 
VII-B  Ms. Alka Agarwal
VII-C Ms. Kanak lata Kumari
VII-D Ms. Indira Teckchandani
VIII-A Ms. Inderjot Mehta
VIII-B Ms. Rupali Kapur 
VIII-C Ms. Neeru Bhalla / Ms. Pratibha
VIII-D Ms. Swati Sahni   
IX-A Ms. Navpreet Kaur
IX-B Ms. Parwinder Kaur       
IX-C Ms. Aruna Kulkarni  
IX-D Ms. Smita B. Nair
X-A Ms. Bhawna Chauhan
X-B Ms. Seerat Kaur Dhingra
X-C Ms. Inni Chandra
X-D Ms. Surbhi Nayar
XI-A Ms. Aarushi Sharma
XI-B Ms. Poonam Sharma
XI-C Ms. Tanu Arora
XI-D Ms. Sheerja kapur
XII-A Ms. Yamini Bisht
XII-B Ms. Anu Bhatia
XII-C Ms. Mandeep Kaur
XII-D Ms. Soma Dutta
Special Educator Ms. Aradhana Goel
OFFICE STAFF
» Mr. S. N. Singh
» Mr. George Varghese
» Ms. Hani Sharma
» Ms. Shobha Sadhwani
» Ms. Meeta Biswas
» Ms. Mamta Motiani
» Ms. Anita Sharma
» Ms. Vibha Kannan
» Ms. Usha Abichandani
 
SCHOOL NURSE
» Ms.Bindu Jomon
 
MULTI TASKING FORCE
» Shri. Prabhu Dayal
» Shri. Suresh
» Shri. Ramchander
» Shri. Uma Shankar
» Shri. Ravinder
» Ms. Shanti
» Ms. Mandodari

Staff & In service Training 2019-20 (1-Apr-2019 to 31-Mar-2020)
S.No DATE NAME OF THE PROGRAMME CONDUCTED BY NO. OF PARTICIPANTS
1 4/12/2019 Improvement of primary education and medical facilities for orphans. AIIMS 1
2 4/16/2019 Jodo Gyan  Heena Ahuja 24
3 4/18/2019 Learning Apps & Beans Mr. Gurpreet Singh(KIPS) 3
4 4/20/2019 Interactive Session Sunita Malkani 4
5 4/26/2019 Hindi Karyashala Vibhuti Mehta & Neelam Kalia 19
6 4/27/2019 Climate change workshop Ms. Anisha - Nineismine 1
7 5/2/2019 Early Years Theatre in the Classroom Katkatha Puppet Arts Trust 2
8 5/6/2019 Awakened Citizen Program Ramakrishna Mission 8
9 5/20/2019 Capacity Building Program for Maths Ms. Ishita Mukherjee-CBSE 2
10 5/20/2019 Capacity Building Program for Maths Ms. Ishita Mukherjee-CBSE 2
11 7/2/2019 Expression and Rhythm Madhu Negi 33
11 7/2/2019 Addressing the behavioural patterns Dr. Vanita Dua 8
12 7/3/2019 Experiential Learning Englsh and Sciemnce Dept.(SVISG) 11
13 6/27/2019 Artificial Intelligence Prof. M.M. Pant- Pro Vicee Chanceller-IGNOU 70
14 6/28/2019 Teachers who transform & Lead Mr. Suraj prakash, Director,BBPSTC 67
15 6/28/2019 Multiple Assessment Ms. Neeta Rastogi 67
16 6/29/2019 Talk on Curiosity Dr. Sanjay Gupta 70
17 7/3/2019 Paper Craft Ms. Shashi Mathur 13
18 7/3/2019 Art and Craft workshop Ms.Shashi Mathur 9
19 06-04-2019 Activinspire Ms. Vandana Maggo 3
20 7/4/2019 Techniques to deal with the children Dr Vanita Dua 16
21 7/4/2019 Jodo Gyan  workshop part-2 Ms. Heena Ahuja,Divya Sethi & Lavesha Sahni 26
22 27-04-2019 Accountancy Workshop Dr.G.s.Grewal & Mr. R.k.Khosla 1
23 7/5/2019 Art -Craft  in Education  Ms. Shashi Mahur 12
24 7/5/2019 Kavita Lekhan Ms. Reena Lamba & Nidhi Verma 10
25 18/05/2019 to 29/05/2019 USA on a Educational Tour (NASA) USA 1
26 6/22/2019 Khelo India National Fitness Program CBSE 2
27 06-07-2019 Capacity Building Program-Science CBSE 1
28 06-07-2019 Art in Education Ms. Shashi Mathur 1
29 7/19/2019 Art Integrated Education Ms. Sunita Malkani 53
30 13-07-2019 Professional Enrichment St. Thomas School, Mandir Marg 1
31 27-07-2019 Professional Enrichmen Air Force Bal Bharti Public School 1
32 8/14/2019 MUN MUN- Apeejay School,Sheikh Sarai 2
33 8/14/2019 MUN MUN- New Era School,Maya Puri 2
34 8/16/2019 workshop on Child Sexual Abuse HAQ(Centre for Child rights) 67
35 22-08-2019 Inclusive Education Practices GIEN & Brotherhood 2
36 27/08/2019 to 28/08/2019 Capacity Building Program for Science CBSE 1
37 29/8/2019 to 30/8/2019 Capacity Building Program for Physics CBSE 1
38 24/04/2019 to 27/04/2019 Workshop on Bihu Dance INLI Foundation 1
39 06-09-2019 Training for school teachers in advanced Biology NIPGR 1
40 18/09/2019 to 19/09/2019 To assess multiple intelligence Mount Carmel School, Shanti Niketan 1
41 11-09-2019 Prevention and control of vector Borne Diseases D.O.E- C.M.Addressed 2
42 12-09-2019 Vitamin-D Project Dr. Marwaha 28
43 23-08-2019 Biotechnology in Present Era:Impact on Human Life and Environment Maitreyi College in collaboration with DBT 1
44 23-10-2019 Public Outreach Day NIPGR 2
45 18-05-2019 Learning Re-Imagined: Artificial Intelligence Planet EDU  2
46 26-07-2019 Cyber Safety Awareness Cyber Crime Cell 1
47 10/10/2019 to 12/10/2019 IBM-CBSE AI for grade 11 and 12 Program CBSE in collaboration with IBM 3
48 27/05/2019 to 29/05/2019 Training Programme on Artificial Intelligence Department of skill Education,CBSE 1
49 15-10-2019 MUN Laxman Public School 2
50 16/10/2019 to 18/10/2019 Improving access to and use of Information and Communication Technology(ICT) CBSE in Collaboration with Microsoft 1
51 23/10/2019 to 24/10/2019 MUN SVISG 9
52 17/10/2019 to 19/10/2019 Equitable Access to Government Information and data Central Government Library Association 1
53 21/11/2019 to 22/11/2019 Capacity Building Program  for Accountancy CBSE 1
54 19/11/2019 to 20/11/2019 Capacity Building Program for Maths CBSE 2
55 30-11-2019 Maths Workshop Ms. Anita Sharma from S.D.Public School,Pitampura 1
56 27-06-2019 Capacity Building Program for Science CBSE 1
57 29/07/2019 to 01/08/2019 INSPIRE Dept. of Science and Technology 1
58 13-12-2019 Talk on Gandhiji UNIC 1
59 14-12-2019 India Fest  DPS ,R.K.Puram 1
60 17/12/2019 to 18/12/2019 Capacity Building Program for Health and Physical Education CBSE 1
61 20-12-2019 FIT India Movement workshop Sports Dept.-SVISG 72
62 21-12-2019 Mathematics Concepts with hands on experiments Ms. Rajalakshimi Jaynaran 18
63 21-12-2019 Emotional Intelligence Next Education at Green Fields School 4
64 19/12/2019 to 20/12/2019 Capacity Building Programme - English CBSE 2
65 28-12-2019 Media Workshop Delhi Sindhi Academy 1
66 28-12-2019 Workshop on Vidyadaan Ms.Santosh Vyas 22
67 23-12-2019 Towards Meaningful Education ITC,Lodhi Road 2
68 30/12/2019 to 31/12/2019 Capacity Building Program for Psychology CBSE 1
69 30-12-2019 Skill Audit Ms.Neeta Rastogi 23
70 18-01-2020 workshop on enhancing academic performance Ms. Santosh Vyas 73
71 24-01-2020 Hubs of learning CBSE 72
72 01-02-2020 Action Plan ,Briefing workshop-ISA British Counsel 2
73 18-02-2020 Augmented Reality and Virtual Reality and 3D Stereo Mr. Rishi Srivastava(Entab Infotech) 68
74 22-02-2020 Role  of Puppetry in Education Springdales school,pusa road 2
75 29-02-2020 Role  of Puppetry in Education Ms.Vandita Kharbanda 21
76 19-03-2020 workshop on Augmented reality and virtual reality Mr. Rishi Srivastava(Entab Infotech) 13
         
         
         

The complete details of Staff In-Service Training are available in HR Department of school.


INDUCTION PROGRAMME
The school Induction Programme for Teachers is a professional development support programme for newly appointed teachers. A series of workshops and orientation programmes are designed by the school to meet the needs of newly appointed teachers.